Wczesna rehabilitacja po udarze kiedy jest ją najlepiej zacząć?

Rehabilitacja po udarze jest niezwykle poważną sprawą, żeby jak najszybciej rozpocząć terapię kobiet po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim stanie chory wróci do poprzedniej sprawności. Udar jest trzecim pod względem zgonów po nowotworach i dolegliwościach układu krążenia. Postrzegamy jak sporo pań ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze winna być rozpoczęta możliwe jak najszybciej pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów. Za udar w większości wypadków odpowiada zwężenie tętnic w mózgu, które blokują dopływ krwi i utrudniają istotne czynności życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie chorego do czynności przed chorobą. W zależności co pozostało uszkodzone, lekarz zaleca serie ćwiczeń.

Potrafią one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Pacjent zwykle przestaje być jednostką niezależną i jest skazany na współpracę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze winna być zastosowana jak najszybciej, kiedy stan chorego na to pozwoli. Rehabilitacja po udarze możemy dać 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – etap pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym momencie chory przebywa w szpitalu. Moment jej trwania bywa różny, przeważnie jest to od 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – etap drugi to rekonwalescencja. Są tutaj wprowadzenie ćwiczenia, aby pacjent mógł jak najszybciej wrócić do formy przed chorobą. Trwa on bardzo różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on bardzo długo ponieważ choćby do kilkunastu lat. Polega na rehabilitacji w czynnościach wykonywanych przed chorobą

Wczesna rehabilitacja po udarze skutki:

  • skala i lokalizacji zniszczenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu pacjenta przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie rehabilitacja i terapii,
  • pomoc ze strony rodziny.

Doskonałą strategią jest rehabilitacja po udarze w apartamencie. Wiadomo, że najskuteczniejszą pomoc otrzyma on w określonych ośrodkach, ale z różnorodnych przyczyn nie każdy z nas może na to sobie pozwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w apartamencie winniśmy przygotować środowisko i pożądany sprzęt, tak żeby pacjent, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia. Szczególnie istotne jest ponadto ponowne rozwijanie umiejętności robienia podstawowych, codziennych czynności, takich jak ubieranie się czy mycie. Istotnym elementem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u pacjenta poczucia niezależności. Jeżeli pacjent wymaga niezbędnej pomocy możemy również zatrudnić rehabilitanta który co kilka dni będzie robił zadania. Ważne jest, aby rutyna była jego codziennością Indywidualne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w okresie wykonywać przed udarem. Liczy się, że tylko 30% kobiet po udarze odzyskuje pełną sprawność, jednak jeśli rehabilitacja u nas była ogromnie przydatna ten procent na 100% byłby większy. Stąd tak ważne jest żeby rehabilitacja po udarze była osiągalna dla wszystkich na wysokim poziomie.