Microdiscektomia czym jest warto się na nią decydować jak prezentuje się zabieg?

Microdiscektomia jest to troszkę inwazyjny zabieg chirurgiczny, jaki ma za zadanie zmniejszyć objawy dyskomfortu kręgosłupa. Jego obowiązkiem jest zmniejszenie bólu nerwów na kręgosłup. Microdiscektomia jest przeważnie wykonywanym według statystyk zabiegiem chirurgicznym. Używa się do jej zrealizowania mikroskopu, dzięki jakiemu możemy szybko usunąć zniszczony krążek międzykręgowy. Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 służy nie tylko zminimalizowaniu dyskomfortu między kręgowych, jednak również zminimalizowaniu napięcia w zakresie kończyn dolnych. Microdiscektomia jest zabiegiem szybkim i niekiedy niesie ze sobą powikłania, gdyż chirurg nie ingeruje głęboko w układ kostno-mięśniowy. Mikrodiscektomia stanowi formę używanych często metod laparoskopowych. Mikrodiscektomia jest prowadzona w znieczuleniu ogólnym pod pełną narkozą.

Chory układa się komfortowo na boku, gdzie realizowane są badania z daniem kontrastu, które dokładnie oznaczają miejsce zabiegu. Najczęściej używa się tutaj rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Mikrodiscektomia polega na wykonaniu nacięcia skóry wokół 2-3 cm. Następnie mięśnie odchodzące od charakteru są odciągane, aby chirurg posiadał dostęp do struktur kostnych. Po dostaniu się do kanału kostnego specjalista usuwa zniszczony dysk czy przepuklinę. Operacja nie trwa długo maksymalnie 2h, gdzie w pierwszej dobie pacjent zostaje postawiony do pozycji| siedzącej. Następnej doby zwykle wychodzi się już do domu. Mikrodiscektomia jest faktycznie zabiegiem bezinwazyjnym, a ryzyko powikłań to tylko kilka procent. Chory może ból i mieć problemy z chodzeniem. Może również pojawić się ból w czasie leżenia.
Microdiscektomia przeprowadzana jest najczęściej:

  • lędźwiowego systemu korzeniowego
  • osłabienia napięcia mięśniowego w nogach lub podudziach
  • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych

Microdiscektomia jak wygląda rehabilitacja?
W momencie pierwszych 3 tygodni powinno się udać się do rehabilitanta. Te pierwsze dni są najistotniejsze. Najodpowiedniejszym lekarstwem jest tu seria krioterapii, która zmniejszy opuchliznę i zmniejszy ból. Podczas fizjoterapii po microdiscektomia zalecane są także elektrostymulację, ćwiczenia rozciągające, czy rozmaitego typu treningi połączone z utrzymaniem właściwej postawy lub chodzenia. Zalecane są również mobilizacja opony twardej rdzenia kręgowego, ćwiczenia bierne rozciągające mięśnie stawu biodrowego
Microdiscektomia a nawroty czy zdarzają się często? Jak wszelki zabieg ponosi ze sobą ryzyko, ze po jakimś okresie dyskomfort może powrócić. Ale według wyliczeń tyczy toż jakieś 10% wszystkich operowanych. Dzieje się toż kiedy twój dysk może ponownie spaść do kanału kręgowego. Podczas zabiegu nie wszystkie części dysku mogły pozostać wyczyszczone.
Microdiscektomia a komplikacje.
Jak każdy zabieg niesie ze sobą komplikacje, które potrafią zdarzyć się w momencie zabiegu. Utrata krwi, reakcja alergiczna na znieczulenie lub takie, które są bezpośrednio połączone z – microdiscektomia:

  • uszkodzenie korzenia nerwowego (do 8% przypadków);
  • uszkodzenie worka oponowego
  • zakażenie bakteryjne w czasie zabiegu bądź po nim.