Fizjoterapia po endoprotezie biodra ile trwa i po jakim okresie chory dochodzi do siebie?

Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest wyjątkowo ważna i potrzebna, bez niej pacjent nie wróci do zdrowia szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra powinno się wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Kwalifikuje się on do zabiegów operacyjnych, w którym następuje zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na myśli korzystania głównie z fizykoterapii, do jakiej możemy dodać:

  • zwiększenie siły fizycznej
  • poprawa ruchomości stawów
  • rozciągnięcie przykurczy
  • poprawa efektywności i całkowitej sprawności chorego

Na samym wstępie już drugiego dnia po operacji rozpoczyna się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Kolnym kluczowym krokiem jest nauka chodzenia o kulach. Po operacji pacjent chodzi o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po operacji kule może odstawić i próbować zacząć chodzić o własnych siłach .Wbrew pozorom nie jest to łatwa rzecz. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie zalecane jest przeprowadzanie prostych kroków wahadłowych. Ćwiczenia wykonuje się 3-4 razy na dzień w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na pionizacji chorego i rozpoczęciu ćwiczeń jak unoszenie kolana itp. Kiedy już opuśćmy klinikę jest potrzebna dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra. Po powrocie do mieszkania fizjoterapia po endoprotezie biodra powinna odbywać się pod okiem specjalisty, który zadba o właściwą postawę. Istotne jest też wzmacnianie mięśni nogi, ale ćwiczenia muszą być realizowane codziennie i w odpowiedni sposób. Istotny jest tu czas w jakim zaczniemy ćwiczyć.

Fizjoterapia po endoprotezie biodra będzie intensywniejsza jeżeli ćwiczenia zaczniemy od razu. Często pacjenci boją się ich wykonywania z powodu na bólu, jednak specjalista ułatwi nam dopasować zakres ćwiczeń do własnych możliwości. Należy pamiętać, aby kilka dni po operacji zachować odpowiedni rozsądek i nie forsować się za bardzo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra poruszanie się o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze kilka tygodni po operacji niestety jesteśmy zmuszeni wspierać nasz ciężar organizmu na balkoniku, który ułatwi nam poruszanie się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra na balkoniku powinna być dopóki dopóty nie wrócą nam energia i stabilność. Następnie specjalista poleci nam przejście na 2 kule i podjęcie nauki schodzenia po schodach. Dla kobiet zdrowych nie stanowi to kłopotu jednak u pań po takich operacjach przeważnie jest to bardzo duży wysiłek, nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Pokonanie własnych wad może niestety chwilę trwać. Fizjoterapia po endoprotezie biodra i nauka chodzenia nie należy do prostych. Na wstępie musisz podpierać się poręczy i stawiać nogę tylko na jeden stopień , a następnie dokładać drugą. Nigdy nie próbuj tego na przemian Twoje ciało nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to jakieś 4 miesiące. Ale u niektórych może trwać krócej. Istotne jest byśmy się do zaleceń lekarza i ćwiczyli regularnie.