Microdiscektomia operacja czy jest mało inwazyjna

Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym zabiegu kręgosłupa, jaki posiada ograniczyć dyskomfort w jego zakresie. Jest jedną z najczęściej dokonywanych operacji. Używa się do niej mikroskop operacyjny, by osiągnąć jak największe powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu ucisku na korzeń nerwowy. To właśnie w zasadniczej liczbie on przyczynia się za odczuwanie bólu pleców przez chorego. Używa się ją, gdy wystąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego również nie ma możliwości jego zniwelowania innymi technologiami. Microdiscektomia może być wykonywana prywatnie w cenie około 12 tysięcy za operację. Na NFZ jest też wykonywana jednak czas czekania może okazać się niezwykle długi. Microdiscektomia to zasadniczo dolegliwości powiązane z przepukliną krążka międzykręgowego wywołane są przede wszystkim naciskiem na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy. Ze względu na typy przepukliny możemy wyróżnić 3 zasadnicze stopnie:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który odczuwają pacjenci może powodować duży dyskomfort. Zwiększa się on podczas treningu czy kichania. Pojawiający się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może powodować ucisk na nerw oraz cierpienie. Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 na czym polega operacja.? Przeprowadzana jest ona w znieczuleniu ogólnym. Chory nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, gdyż wszystkie mięśnie są wiotkie. Lekarz wykonuje nieduże nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na wyeliminowaniu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zazwyczaj operacja trwa około 2 h. W pierwszej dobie po operacji pacjent jest stawiany na nogi, a w drugiej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie lekami? Wszystkiej tabletki powinny być podawane pod opieką specjalisty. Kluczowe jest by, korzystać też a tabletek rozkurczających. Jednak miejmy na uwadze jeżeli dyskomfort stoi się wyjątkowo intensywny to powinniśmy pomyśleć o operacji. Lekcja dobrego podnoszenia towarów jak np zakupu będzie w tym przypadku konieczna. Przedmioty powinny być podnoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie. Powoduje to ciągłe rozproszenie sił wpływających na kręgosłup oraz przeciwdziała nierównomiernemu naciskowi. Microdiscektomia kiedy należny przeprowadzić zabieg:

 • lokalizacji przepukliny w obwodzie kręgosłupa lędźwiowego i ucisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych, jakie są wywołane zespołem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni stopy bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia jak każdy zabieg choć mało inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najliczniejszych należą:

 • infekcja,
 • uszkodzenie korzenia nerwowego,
 • uszkodzenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa,

Microdiscektomia czy warto zapisać się na operację. Na pewno tak, bowiem często ból może prowadzić na zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu.