Rehabilitacja po COVID jak długo trwa i na czym polega?

Fizjoterapia po COVID po przebyciu dolegliwości, staje się ona konieczna wśród osób, które miały związek z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, niedobre samopoczucie czy uczucie przewlekłego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą występować nawet przez rok od zakażenia. Rehabilitacja po COVID jest potrzebna do jak najszybszego pozbycia się uciążliwych objawów, zatem im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tymże lepiej dopasowane techniki leczenia. Niezmiernie ważne jest także niebagatelizowanie objawów, bowiem w wielu przypadkach potrafią się one wzmacniać z czasem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a dalej borykają się z trudnymi objawami, winny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID winna być przystosowana do własnych potrzeb każdego klienta, ponieważ objawy potrafią się różnić w zależności od osoby. Dlatego też|też wcześniejsza konsultacja z rehabilitantem jest ważna, aby stworzyć spersonalizowany plan leczenia również fizjoterapii. Rehabilitacja po COVID obejmuje szereg nowych zabiegów, z których niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich skuteczność a zalety dla pacjentów. Oto kilka znanych zabiegów stosowanych w ciągu fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię i terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może pomóc w obniżeniu dyskomfortu i polepszeniu krążenia krwi oraz limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia i zniwelowanie stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową potrafi być skuteczną strategią w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego i przyspieszeniu procesu gojenia tkanek.


2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID istotne są również treningi relaksacyjne, które mają na celu zniwelowanie stresu, polepszenie samopoczucia i regulację pracy układu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza czy technika głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w chorobach związanych z ciągłym stresem i poprawiać ogólną kondycję psychiczną oraz fizyczną klienta.
3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest kolejną prostą techniką stosowaną w rehabilitacji po COVID-19. Polega ona na wykorzystaniu nowych technik manualnych przez rehabilitanta w celu poprawy kierunku ruchu, zminimalizowania napięcia mięśniowego i zmniejszenia dyskomfortu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich i napinanie mięśni, i wszystko to wykonywane jest zgodnie z osobistymi potrzebami chorego.
Wszystkie te metody potrafią być korzystne w rehabilitacja po COVID , https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 jednakże ostateczny wybór zabiegów winien być uzgodniony z lekarzem, który dostosuje terapię do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Istotne jest także regularne monitorowanie postępów i dopasowanie planu fizjoterapii w miarę potrzeb.